Saç Bakım Ürünlerine Genel Bakış

SAÇA UYGULANAN KOZMETİK ÜRÜNLER NELERDİR?

Merhabalar , bugün saça uygulanan ürünlerden bahsedelim istedim.Bazı ürünleri neredeyse hergün kullanıyoruz fakat içeriklerini tam bilmiyoruz.Şampuan alırken nelere dikkat etmeliyiz,elinize bir şampuan aldığınızda içindekiler yazısını okuyorsunuz  ama yazan etken maddeler size anlam ifade etmiyorsa bu yazım tam size göre.

Şampuandan  başka hangi saç ürünlerde varmış gelin hep birlikte bakalım.Bir sonraki yazımın içeriği kullandığım şampuanlar saç tipine göre nasıl seçim yapmalıyız vb bilgiler içereceğinden burada o konulara yer vermedim.Amacım sizleri biraz olsun bilinçli tüketici haline getirebilmek umarım amacıma ulaşabilirim.

1-ŞAMPUANLAR : içinde ne olmasını bekliyoruz : temizleyici maddeler,köpük arttırıcılar,kıvam vericiler,sertleştirici yada hacim verici, bazılarında renk verici maddelerde olabilir,opaklaştırıcı,parfüm,koruyucu,şelat yapıcılar. 
    
Hepiniz sodyum lauril sülfat(SLS) yi duymuşsunuzdur.peki ne olduğunu biliyormuyuz ? kendisi anyonik yüzey etkin maddeler grubuna dahildir.İritan özelliği bulunuyor genelde deterjanların içersindede mevcuttur.
Opaklık verici maddeler : Etilen glikol distearat(EGDS)( genellikle bu kullanılır)
Şampuanınız uv korumalı olsun isterseniz içerisinde mikronize edilmiş titanyum dioksit ve türevleri olmalıdır.
Gelelim parabenlere : paraben nedir? Herkes tutturmuş bir parabendir gidiyor  antimikrobik bir maddedir .Koruyucu görevi görür.Az oranda kullanılır genelde %1 oktildimetil PABA yazar  siz bunun paraben olduğunu anlamazsınız parabensiz diye alırsınız mesela daha farklı türleride var tabiki.Peki parfümler : %0.3-1 oranına kadar kullanılabilir daha fazlası kullanılmamalıdır.
2-DÖKÜLMEYİ GECİKTİRİCİ ÜRÜNLER:Fark ettiyseniz dökülme karşıtı yazmadım çünkü öyle bir ürün yok kozmetik anlamında yok ! Nasıl işlev gösterirler: saçlı derideki dolaşımın hızlanması sonucu saç folikülün fonksiyonu gelişir.Saçın sağlıklı büyümesi sağlanarak saç kaybı önlenir. Saç folikülü olmadan yani kellik durumunda bu tarz ürünler faydalı degildir . Ayva tüy şeklinde bile olsa ince saç tellerinin güçlenmesini sağlarken saç folikülü olmadan işe yaramaz.
3-JÖLE: Şekil verici bileşeni polivinil prolidondur.Saç dökülmesine sebep olur.

4-KIVAM ARTTIRICI:metil selüloz ve karagenandır. Şampuanın su gibi olmasını önler.

5-SAÇ YAĞLARI: Saça kaybolan nemini ve yağını vermek  parlaklık ve esneklik kazandırmak için kullanılır.Bir çok saç bakım yağı mevcuttur . Kaliteli güvenilir yağlar alalım aktardan almalayalım. Aktardan alınan yağlarda fazlaca tahşiş ( katıştırma) mevcuttur .Şöyle örnek verelim alacağınız bir yağın  şişede miktarı %10-20 gerisini ayçicek yağıyla tamamlamışlar gibi düşünün. Katıştırma bu şekilde maliyeti düşürüyor.

6-SAÇ UCU KIRIKLARI İÇİN PREPARATLAR: Genelde silikon polimerleri kullanılır.(dimetilpolisiloksan) Fazla sayıda preparat var onlara bugün deyinmicem .
Amaçları nelerdir? 
Örtücü özellik sağlamak,(saçı kaplayarak dış ortam etkilerine maruz kalmaktan korur.
Pürüzsüzlük vermek
Yapışma özelliği vermek(elektriklenme için)
Suya dayanıklılık vermek(yaz mevsim için)


7-PERMA PREPARATLARI: Saçın ana elamanı olan keratindeki polipeptid zincirlerin yapılarında bulunan sülfür bağlarını kırarak sistein oluşur.Oksidan ürünlerle bu disülfür bağları kırılarak yerine yenileri oluşturulur.(Siz şekil alması için saçı sarıyorsunuz kıvırcıklık verebilecek bir materyal ile saçın bağları kopup yeniden sürdüğünüz kimyasalla sizin sardığınız şekilde birleşiyor sonuc kıvırcık olmus oluyor bu işlemde arada tekrar bağlanmayan bir çok saç teli  yanıyor koparak dökülüyor.)
Perma işleminde kullanılan kimyasallar : tiyoglikolik asit,amonyak, na-ETDA maalesef bu maddeler saça zarar veriyor 

8-SAÇIN GÖRÜNÜMÜNÜ DÜZGÜNLEŞTİRENLER: 

AMAÇLARI NELERDİR? 
Saçın şekle girmesi için
Parlaklığını ve esnekliğini arttırmak için
Hacim kazandırmak
Kırıkları onarmak
Taranmayı ve pürüzsüzlüğü sağlamaktır.
Piyasada bu amaçlara yönelik çok sayıda preparat mevcuttur.
 Benim size tavsiyem yaz ayları için uv korumalıları tercih etmenizdir.
Sonuç olarak saç ürünlerine genel bir bakış yaptık ilerleyen günlerde ayrıntılı olarak saç boyaları , saç dökülmesi ,saç folikül yapısı  ve saç rengini açıcı ürünlerden bahsetmeyi düşünüyorum takipte kalınız.


  instagram hesabım : gzminblogu  sorularınız için her zaman yazabirsiniz.
Sunumum okulda aldığım kozmetoloji ders notlarım dahilinde hazırlandı.Bilimseldir.

x

Bu blogdaki popüler yayınlar

KONSANTRE PARFÜM